Артбудсервіс > Новини компанії > Місія «5-7-9» — як за місяць стати учасником держпрограми. 5 порад для песимістів

Місія «5-7-9» — як за місяць стати учасником держпрограми. 5 порад для песимістів

Про компанію - 1

Урядова програма пільгового кредитування «5−7−9» — щось на кшталт динозавру. У бізнес-середовищі не знайдеться жодної людини, яка б про неї не чула. Але вистачить пальців однієї руки, щоб перерахувати справді успішні кейси.

Часом може скластися враження, що стати учасником програми практично неможливо. Деякі щасливі власники кредитів «під 0%» розповідають про свій досвід, як найгірше, що могло статися з їхнім бізнесом. Йдеться, звичайно, не про ставку, а про процедурну частину, яка у деяких підприємців розтягувалася на 4−5 місяців.

Олександр Радченко, генеральний директор АртБудСервіс: «Так сталося, що не так давно і наша компанія стала частиною щотижневої статистики Міністерства фінансів, в якій уряд розповідає про мільярди виданих позик. Маю зізнатися, це було зовсім не так страшно, болісно і довго, як розповідають.»

Хто ми і навіщо нам гроші

АртБудСервіс — компанія, яка спеціалізується на будівництві промислових і комерційних об’єктів в якості генерального підрядника.

Об’єкти для таких клієнтів як «Нова пошта», Nestle, UNICEF — наших рук справа.

Хвалитися недобре, але про це потрібно розповісти для розуміння важливості додаткового фінансування. Чи треба говорити, що вигравати тендери таких знаменних і вимогливих замовників — завдання непросте. Одних слів і запевнень тут недостатньо. Потрібна кришталева репутація, неухильне дотримання строків і фінансових домовленостей.

Щоб домогтися цього ми часто починаємо проекти ще до отримання передоплати від замовника. І тут без власних оборотних коштів — ніяк.

5−7−9

До недавнього часу ми користувалися кредитною лінією одного українського банку. І все б нічого, але 20% річних — нестерпно болюча ставка. Такі середні умови на ринку.

Звичайно, ми чули про програму «5−7−9», але до жовтня 2020 року не могли претендувати на неї, оскільки не проходили по ліміту річної виручки. Як тільки Кабмін підвищив планку до 10 млн євро (еквівалент за курсом НБУ), ми вирішили ризикнути. Ставка 3% по кредиту на поповнення оборотних коштів стоїть тих труднощів, про які пліткують на ринку, подумали ми. І (спойлер) були винагороджені.

5 порад здобувачам

1. Обирайте правильний банк

Перші спроби отримати кредит за урядовою програмою викликали у нас розчарування. Кілька банків-учасників, до яких ми звернулися за допомогою, досить прямолінійно дали зрозуміти, що це занадто складно. І запропонували нам свої класичні програми кредитування «касових розривів».

Я далекий від думки, що це така стратегія фінустанов. Швидше за все проблема в кваліфікації менеджерів щодо суті й деталей участі в «5−7−9». І, як мені здається, в тому, що часто-густо банкіри самі невпевнені, що за цією програмою можна довести угоду до кінця.

2. Подавайте заявки одразу в декілька банків

Для себе ми зробили висновок — якщо в банку з порогу починають відмовляти від участі в програмі, краще з ним не зв’язуватися. Оптимальний варіант — подавати заявки одразу в декілька банків. На щастя, для цього досить обмеженого пакета документів. Той банк, який відгукнеться першим і не стане лякати неіснуючими труднощами, з тим і слід йти в проект.

У нашому випадку таким виявився Кредитвест Банк. Дивно — банк зі 100% турецьким капіталом краще за інші українські фінустанови розібрався в нюансах суто української програми «5−7−9».

Нам не тільки одразу підтвердили можливість участі в програмі, але і підказали оптимальний її варіант. У процесі підготовки документів, менеджер банку постійно був на зв’язку з нашою командою, допомагав з оцінювачами і страховиками. Проект був завершений за місяць. Рівно стільки ми б витратили і на отримання класичного банківського кредиту.

3. Сформуйте команду, призначте менеджера

Отримання банківського фінансування — такий же бізнес-проект, як і будівництво, укладання нової угоди, запуск виробництва. І йому потрібна команда і менеджер.

Виділіть одного відповідального менеджера, який буде консолідувати роботу юристів, фінансистів і бухгалтерів в якості адміністратора і «єдиного вікна» для банку. При наявності постійного зворотного зв’язку з банком і налагоджених процесах всередині компанії, терміни отримання кредиту різко скоротяться.

4. «Паралельте» процеси

Багато задач в рамках проекту отримання фінансування можна вести паралельно. Наприклад, при отриманні попереднього рішення від банку, узгодження застав, одразу уточніть перелік акредитованих оцінювачів та страховиків.

Поки бухгалтери і фінансисти будуть готувати довідки, виписки та інші документи, ви зможете підібрати потрібних підрядників, підписати угоди і, можливо, навіть отримати висновок. Це заощадить купу часу.

Слід розуміти, що отримання кредиту — ємний процес, що вимагає участі багатьох людей. І не тільки в вашій команді. Не важливо, чи йде мова про «5−7−9» або про звичайну банківську позику. Процедура всюди ідентична.

5. Радійте результату

З моменту подачі заявки в Кредитвест до відкриття кредитної лінії, пройшов рівно місяць. Це небагато. Анітрохи не більше, ніж у випадку зі звичайним кредитом.

Більш того, маючи досвід отримання банківських кредитів, можу абсолютно точно сказати, — складніше теж не було. До звичайного пакету документів, які вимагають кредитори, у випадку з «5−7−9», додалася пара анкет — дрібниці на загальному фоні.

І це абсолютно точно вартувало 3% річних, які ми отримали в рамках кредитної лінії на 2 роки.

P. S. Приємний бонус. Кредитвест Банк, як з’ясувалося, є також учасником київської муніципальної програми підтримки бізнесу. У грудні 2020 року за цією програмою нам компенсують 99% суми, сплаченої в якості відсотків за позикою. Виявляється, програма КМДА відмінно поєднується з державною «5−7−9». Зверніть увагу на цей нюанс і задайте питання вашому кредитному менеджеру.